Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Kobiety w ciąży mogą zauważyć ciemniejsze plamy skóry na twarzy. Te ciemniejsze plamy są również znane jako melasma. Ważne jest, aby zrozumieć ten stan i leczyć go tak szybko, jak to możliwe. Istnieje kilka przyczyn tego przebarwienia i różne metody jego leczenia.

Normal

Większość kobiet w ciąży doświadcza pewnych zmian na swojej skórze w trakcie jej trwania. Jedną z powszechnych zmian jest pojawienie się hiperpigmentacji. Jest to spowodowane wzrostem estrogenu i progesteronu, które stymulują produkcję melaniny. Pigmentacja ta często pojawia się w miejscach, które przed ciążą były ciemniejsze. Brzuch i sutki są najczęstszymi obszarami dotkniętymi hiperpigmentacją. Na szczęście, większość dotkniętych obszarów ustąpi po porodzie. Jednak niektóre obszary mogą nigdy nie powrócić do koloru sprzed ciąży.

Skóra kobiety może zmienić kolor podczas ciąży, ponieważ zmienia się jej układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Hormony ciążowe mogą również wpływać na piegi, znamiona i pieprzyki. U niektórych kobiet pojawia się również ciemna linia na środku brzucha, zwana linea nigra. Zmiany te zwykle znikają po porodzie, ale ważne jest, aby unikać długotrwałej ekspozycji na słońce w czasie ciąży i w ciąży.

Większość kobiet doświadcza pewnego stopnia hiperpigmentacji podczas ciąży, szczególnie jeśli ich skóra jest ciemniejsza niż normalnie. Oprócz twarzy, u kobiety mogą pojawić się również małe plamy ciemnej skóry na rękach, nogach lub brzuchu. Obszary te mogą być przyczyną powstawania rozstępów. Inne częste obszary przebarwień to usta, czoło i górna część policzków.

Chociaż nie ma zwiększonego ryzyka wystąpienia czerniaka u kobiet w ciąży, ważne jest, aby regularnie kontrolować swoją skórę. Jest to ważne, ponieważ przebarwienia skóry w czasie ciąży mogą mieć wpływ na zdrowie matki i dziecka.

Przyczyny

Przebarwienia skóry związane z ciążą mogą być spowodowane przez kilka przyczyn. Podczas gdy większość przypadków jest nieszkodliwa, nietypowe przypadki mogą sygnalizować poważniejszy stan. Niektóre rodzaje przebarwień skóry mogą być wczesną oznaką problemu, takiego jak melasma, która jest rodzajem raka skóry, który dotyka twarzy.

Przebarwienia skóry w ciąży mogą dotyczyć zarówno skóry, jak i dziecka. Chociaż powstawanie czerniaka nie jest zwiększone w czasie ciąży, należy pamiętać, że zmiany skórne, które zachodzą w czasie ciąży, mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko i matkę. Dlatego należy koniecznie zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu omówienia wszelkich zmian na skórze w czasie ciąży.

Najczęstszym rodzajem przebarwień skóry związanych z ciążą jest hiperpigmentacja, czyli zwiększenie pigmentacji. Plamy te są spowodowane wzrostem hormonów takich jak progesteron i estrogen. Ta zmiana w hormonach powoduje, że melanocyty produkują więcej melaniny. Kobiety w ciąży mogą zauważyć ciemniejsze obszary skóry, takie jak brzuch, lub ciemne linie pojawiające się na ich twarzach. U niektórych kobiet może nawet wystąpić melasma, ciemny obszar, który może być spowodowany brakiem równowagi hormonalnej w organizmie.

Inne schorzenia skóry, które mogą mieć wpływ na skórę kobiety w ciąży to zmiany genetyczne i hormonalne. U kobiet z predyspozycją genetyczną do tego zaburzenia, skóra jest bardziej narażona na wystąpienie melasmy, ciemnej plamy na twarzy. Może to być również nasilone przez niektóre produkty do pielęgnacji skóry lub przez promienie UV słońca.

Leczenie

Ciąża powoduje zmiany skórne, w tym powstawanie rozstępów, czyli ciemnych plam na ciele. Inne warunki mogą również powodować ciemniejsze plamy na skórze, takie jak ostuda, która pojawia się na twarzy. Stan ten występuje najczęściej w okolicach czoła, ust i górnej części policzków. Może również pojawiać się na innych częściach ciała, takich jak przedramię i genitalia.

Niektóre przebarwienia skóry pojawiają się podczas ciąży z powodu zmian hormonalnych. Tabletki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza mogą również powodować ten stan. Chociaż większość dermatologów nie zaleca zabiegów z użyciem środków chemicznych w czasie ciąży, lekarz może przepisać miejscową maść zawierającą kwas azelainowy lub kwas glikolowy.

Przebarwienia skóry związane z ciążą mogą być powodem do samoświadomości. Zwykle jednak znikają one po urodzeniu dziecka. Poza kremami stosowanymi miejscowo, dobrym rozwiązaniem mogą być domowe sposoby. Mogą one być bardzo skuteczne i pomogą Ci uniknąć ostrych środków chemicznych i innych zabiegów.

Podczas gdy większość przyciemnionych obszarów skóry będzie stopniowo zanikać po porodzie, całkowite zniknięcie może zająć miesiące. Co więcej, plamy mogą pojawić się wcześniej lub być ciemniejsze w kolejnych ciążach. Kobiety w ciąży, które chcą zminimalizować możliwość wystąpienia przebarwień skóry, mogą zdecydować się na środki zapobiegawcze, takie jak noszenie odzieży ochronnej i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych.

Melasma ciążowa to powszechne schorzenie, które może powodować, że skóra staje się brązowa lub czerwona. Często pojawia się na ramionach i linii żuchwy. Choć dotyka wszystkich typów skóry, kobiety o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na wystąpienie melazmy. W ciężkich przypadkach, stan ten może utrzymywać się przez lata.

Symptomy

Ciąża powoduje zmiany na skórze, a jedną z najbardziej zauważalnych jest pojawienie się ciemnych, nieregularnych plam. Plamy te mogą pojawić się na twarzy, nosie, ustach i czole. Plamy te nazywane są ostudą lub melasmą i są spowodowane zwiększoną produkcją melaniny w Twojej skórze. Należy porozmawiać z lekarzem o wszelkich zmianach na skórze w czasie ciąży.

Niektóre rodzaje przebarwień skóry są nieszkodliwe. Niektóre zmiany skórne są spowodowane zmianami hormonalnymi, a inne są nieznane. W większości przypadków zmiany te znikną po urodzeniu dziecka. Jednak niektóre rodzaje przebarwień skóry są oznaką poważniejszego stanu.

Chociaż większość kobiet nie doświadcza żadnych poważnych komplikacji związanych z ciążowymi zmianami skórnymi, w przypadku ich wystąpienia powinny one natychmiast zgłosić się do lekarza. Większość dolegliwości skórnych ustąpi po urodzeniu dziecka, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków. Powinnaś również unikać stosowania na skórę wszelkich produktów na bazie chemicznej.

Istnieje kilka warunków, które mogą powodować te zmiany skórne. Czerwona, swędząca wysypka może być również spowodowana przez ciążę. Stan ten nazywany jest prurigo gestationis. Zwykle zaczyna się jako kilka zgrubień, które powiększają się z dnia na dzień. Bardziej poważny stan, cholestaza położnicza, powoduje nagromadzenie kwasu żółciowego we krwi. W ciężkich przypadkach wysypka może objąć duże obszary ciała. Swędzenie może nasilać się w nocy i może wymagać wykonania badań czynności wątroby.

Przyczyny swędzenia skóry

Jednym z częstych objawów ciąży jest swędzenie skóry. Jest to w dużej mierze spowodowane zmianami hormonalnymi, które powodują rozciąganie skóry. Inną przyczyną jest pojawienie się infekcji drożdżowych. Infekcje te mogą być bardzo niekomfortowe i powodować swędzenie skóry. U niektórych kobiet w ciąży pojawia się również egzema, czyli czerwona, swędząca wysypka. Jednak większość przypadków swędzenia skóry w ciąży jest nieszkodliwa.

Istnieje kilka sposobów leczenia tego problemu. Nakładanie kremu nawilżającego na dotknięte miejsce pomoże. Stosowanie żelu aloesowego lub oleju kokosowego może również pomóc złagodzić swędzenie. Żel aloesowy można łatwo uzyskać, przecinając liść na boku. Żel aloesowy ma właściwości nawilżające i nawadniające, które zmiękczą i ukoją skórę.

W niektórych przypadkach swędzenie może być objawem potencjalnie poważnego stanu zwanego cholestazą wewnątrzwątrobową (ICP). Chociaż nie jest to stan zagrażający życiu, ważne jest, aby zwrócić się do lekarza, jeśli staje się on objawem zakażenia. Leczenie może obejmować przyjmowanie doustnych leków przeciwhistaminowych lub stosowanie emolientów skórnych. Jeśli dolegliwość nie ustępuje, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub kremy steroidowe.

Jako kobieta w ciąży, Twoja skóra straci elastyczność i wilgotność, a zwiększony przepływ krwi sprawi, że będzie sucha i swędząca. Ten stan jest powszechny podczas ciąży i nie musi zagrażać życiu. Ważne jest jednak, aby unikać pikantnych potraw i alkoholu. Ponadto, kobiety w ciąży powinny starać się utrzymywać nawodnienie, aby zastąpić wilgoć, którą tracą podczas noszenia dziecka.

Przyczyny melasmy

Kobiety w ciąży są narażone na większe ryzyko rozwoju melasmy niż inne kobiety, ale zazwyczaj można ją leczyć. Metody leczenia są różne, a kobieta może potrzebować poczekać do czasu po urodzeniu dziecka, aby uzyskać najlepsze wyniki. Ogólnie rzecz biorąc, melasma ustępuje samoistnie, choć może nawracać. Dermatolog może zalecić pewne zabiegi, które pomogą rozjaśnić plamy.

Melasma w ciąży zazwyczaj objawia się jako brązowe lub szare plamy. Rozmiary i kolor plam mogą się różnić, a najbardziej widoczne są w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Melasma w ciąży może również wystąpić u kobiet z wcześniej istniejącą melasmą. Szacuje się, że 70 procent kobiet w ciąży będzie miało jakiś rodzaj melasmy w czasie ciąży.

Hormony ciążowe odgrywają dużą rolę w rozwoju melasmy. Hormon estrogen zwiększa receptory melanokortyny i aktywuje komórki skóry, które produkują więcej pigmentu. Zwiększona produkcja melaniny powoduje, że skóra w ciąży staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne.

Oprócz regularnego stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, kobieta powinna również unikać korzystania z urządzeń opalających i kabin opalających. Mogą one zaostrzyć ten stan. Najlepiej jest ograniczyć ekspozycję na słońce w czasie ciąży, aby chronić swoje dziecko. Na szczęście większość melasmy w ciąży ustąpi samoistnie po zakończeniu ciąży. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z dermatologiem lub dermatologiem prenatalnym, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top