Czy można stosować chrzan na przebarwienia skóry?

Czy można stosować chrzan na przebarwienia skóry?

Ostatnie badania wykazały, że ostre warzywo krzyżowe zwane chrzanem może pomóc w leczeniu przebarwień skóry. Chociaż trzeba przeprowadzić więcej badań, zanim będziemy mogli nazwać chrzan lekarstwem na wszystko, obiecujący jest fakt, że warzywo to zawiera wiele składników odżywczych i związków.

Lekarstwo na przebarwienia skóry

Mieszanka chrzanu i octu jabłkowego może być stosowana w leczeniu przebarwień skóry. Oba te składniki zawierają witaminę C i mają podobne działanie na skórę. To remedium powinno być stosowane na dotknięte obszary dwa razy dziennie i może być również stosowane w leczeniu piegów.

Chrzan jest naturalnym składnikiem, który ma właściwości wybielające, które mogą skutecznie leczyć przebarwienia skóry. Wystarczy zmieszać te dwa składniki i nałożyć na dotknięte obszary. Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj ten proces raz lub dwa razy w tygodniu, aż plamy wyblakną.

Przeciwzapalne

Chrzan ma silne wartości lecznicze i od dawna jest stosowany w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest to roślina jednoroczna z rodziny Brassicaceae, pochodząca z Europy Wschodniej. Ostry smak zawdzięcza olejkowi zwanemu izotiocyjanianem allilu, który jest również silnym środkiem przeciwbakteryjnym. Jego działanie polega na hamowaniu wzrostu bakterii poprzez zwiększenie aktywności fagocytów, komórek w organizmie, które zjadają i pochłaniają bakterie – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony infosenior.pl. Ta właściwość chrzanu została wykorzystana w leczeniu różnych problemów skórnych, w tym melasmy.

Możesz stosować chrzan w postaci kremu, proszku lub płynu. Zawsze powinieneś przyjmować go zgodnie z instrukcją na etykiecie. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, zawiera również antyoksydanty. Najlepiej, jeśli będziesz unikać spożywania dużej ilości chrzanu. W dużych ilościach jest on toksyczny, dlatego zawsze pamiętaj, aby przyjmować go w małych dawkach. Jeśli spożyjesz dużą ilość chrzanu, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Diuretyk

Chrzan ma długą historię stosowania jako naturalny środek leczniczy. Jest to środek moczopędny, który pomaga zmniejszyć retencję wody i jest bogaty w fitochemikalia i niezbędne minerały. Ponadto chrzan ma silne działanie przeciwzapalne i pomaga utrzymać zdrowy układ odpornościowy. Zawiera również przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki i działają przeciwstarzeniowo.

Ostry smak chrzanu jest spowodowany olejkiem zwanym izotiocyjanianem allilu znajdującym się w korzeniu. Olejek w chrzanie działa przeciwbakteryjnie poprzez hamowanie produkcji mutagenów, czyli substancji uszkadzających DNA i powodujących zaburzenia degeneracyjne. Uważa się, że olejek wpływa na fagocyty, czyli komórki, które pochłaniają bakterie. Wspomaga również trawienie.

Antyoksydant

Jeśli cierpisz z powodu przebarwień skóry, chrzan może pomóc Ci z tym problemem. Składnik ten zawiera właściwości, które mogą zmniejszyć rozmiar naczyń krwionośnych i poprawić wygląd przebarwionej skóry. Jego działanie wybielające może również pomóc osobom, które cierpią z powodu melasmy. Nałożenie korzenia chrzanu na dotknięte obszary i pozostawienie go do całkowitego wyschnięcia pomoże pozbyć się brązowych plam na skórze. Powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu, aż przebarwienia znikną.

Oprócz właściwości przeciwzapalnych, chrzan zawiera również związki działające jako przeciwutleniacze. Antyoksydanty pomagają organizmowi zwalczać wolne rodniki, które powodują starzenie się i przebarwienia skóry. Pomagają również chronić organizm przed szkodliwymi promieniami UV. Chrzan jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym zapalenia oskrzeli i zatok. Korzeń może być również stosowany zewnętrznie w leczeniu ran i zapalenia stawów.

Leczy zapalenie migdałków

Leczenie chrzanu na zapalenie migdałków może pomóc złagodzić objawy poprzez wysuszenie śluzu w tylnej części gardła. Aby to zrobić, namocz kilka plasterków chrzanu w wodzie przez około 5 minut. Następnie nawlecz każdy plasterek na kawałek sznurka i zawiąż go z tyłu. W ten sposób chrzan będzie utrzymywany w cieple i dostępny do użycia jako płukanka lub jako naszyjnik. Chrzan można również pokroić w plasterki i posmarować nim chleb.

Chrzan jest również korzystny dla układu trawiennego i od wieków był używany do zwalczania infekcji i chorób. Niemal każda część rośliny ma wartość leczniczą. Z jego korzeni przyrządza się herbatę na przeziębienia, a kwiaty stosuje się do leczenia bólu stawów. Liście są również naturalnym środkiem przeciwbólowym i mogą być stosowane na głowę w celu złagodzenia bólu głowy. Jego napar okazał się skuteczny w walce z bakteriami i grzybami chorobotwórczymi.

Leczy melasmę

Chrzan ma właściwości wybielające i jest popularnym środkiem do leczenia melasmy. Można go nałożyć na dotknięty obszar i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie spłukać pastę letnią wodą. Powtarzaj raz w tygodniu, aż brązowe plamy znikną. Możesz również użyć proszku chrzanowego zmieszanego z kwaśną śmietaną.

Innym skutecznym sposobem leczenia melasmy jest sok z cebuli. Wykonuje się go poprzez zmielenie cebuli. Nałóż sok na dotknięty obszar i pozostaw na 15 minut przed zmyciem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj ten zabieg przez co najmniej trzy tygodnie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top