Co zrobić w przypadku przebarwień skóry na twarzy?

Co zrobić w przypadku przebarwień skóry na twarzy?

Jeśli zauważysz przebarwienia na swojej twarzy, powinieneś udać się do lekarza, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie. Przebarwiona skóra może być oznaką poważnej choroby. Powinieneś unikać ciągnięcia, dotykania i wybierania dotkniętego obszaru. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się przebarwień poprzez samodzielną pielęgnację, możesz rozważyć zastosowanie zabiegu z użyciem ciekłego azotu.

Unikaj dłubania

Chociaż eksperci twierdzą, że należy unikać dłubania w skórze, większość ludzi nie widzi w tym nic złego. Można jednak wyrządzić skórze wiele szkód, a uszkodzenia te mogą być widoczne później. Dlatego należy unikać dłubania przy twarzy, jeśli zauważysz przebarwienia.

Unikaj dotykania

Uważne obserwowanie skóry twarzy jest niezbędne, jeśli chcesz uniknąć możliwości zarażenia się grypą. Wirus rozprzestrzenia się zwykle poprzez wdychanie lub dotykanie kropli śliny zakażonej osoby. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Centers for Disease Control and Prevention zalecają, aby w przypadku przebarwień unikać dotykania twarzy.

Badania wykazały, że duża częstotliwość dotykania twarzy jest szkodliwa dla zdrowia. Uczestnicy jednego z badań dotykali swoich twarzy około 23 razy na godzinę, a 44 procent tych dotknięć dotyczyło błon śluzowych. Dotykając twarzy, zwiększasz ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19, który rozprzestrzenia się poprzez kropelki wdychane przez inne osoby. Dlatego ważne jest, aby po dotknięciu twarzy dokładnie umyć ręce lub użyć środka do odkażania rąk na bazie alkoholu, aby pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji.

Zabieg z użyciem ciekłego azotu

Ciekły azot, znany również jako krioterapia, jest skutecznym sposobem leczenia wielu rodzajów przebarwień skóry twarzy. Zabieg wykorzystuje podmuch ciekłego azotu, aby zabić komórki powodujące przebarwienia i zmienić dotkniętą skórę na białą. Po zabiegu pozostaje mały blister, który goi się w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Zabieg ten jest stosunkowo prostą procedurą, która polega na oczyszczeniu i osuszeniu twarzy. Gdy skóra jest już czysta i sucha, wykonywany jest delikatny masaż, który wspomaga drenaż limfatyczny. Przed zabiegiem pacjenci muszą zdjąć biżuterię i szkła kontaktowe oraz założyć okulary ochronne. Po zabiegu skóra będzie zdrętwiała, a powstałe przebarwienia złuszczą się. Proces ten trwa około trzech minut. W razie potrzeby można zaplanować drugi zabieg.

Zabieg ten nie jest dla każdego, ale ma pewne zalety. Może skutecznie usunąć brązowe plamy i jest o wiele bardziej przystępny niż zabiegi laserowe. Jeśli przebarwienia skóry są powierzchowne, ciekły azot może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak przebarwienia są rozproszone, skuteczniejsze może być poddanie się zabiegowi laserowemu.

Po zabiegu pacjenci doświadczą pewnego obrzęku i zaczerwienienia. Mogą również odczuwać łagodny, pulsujący ból. Ból jest przejściowy, ale może trwać kilka dni lub nawet tygodni. Po zabiegu nie powstaną blizny, ale leczony obszar może pozostać czerwony lub przebarwiony przez tydzień lub dwa.

Unikaj ekspozycji na słońce

W przypadku, gdy zauważyłeś jakiekolwiek przebarwienia skóry na twarzy, musisz unikać ekspozycji na słońce. Należy zawsze stosować krem z filtrem, zwłaszcza w ciepłe dni, i chronić skórę kapeluszem lub szalikiem, gdy przebywasz na zewnątrz. W skrajnych przypadkach może być konieczna pomoc lekarska.

Uszkodzenia słoneczne na twarzy mogą przekształcić się w raka skóry, jeśli nie są leczone. Najlepszym sposobem ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi jest stosowanie codziennie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania. Osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na powstawanie plam słonecznych, ale osoby o ciemnej karnacji również mogą cierpieć z powodu uszkodzeń słonecznych.

Ekspozycja na słońce może powodować melasmę, czyli stan, w którym skóra produkuje zbyt dużo melaniny. Występuje ona najczęściej u osób o ciemniejszej karnacji, a także u kobiet w ciąży i osób przyjmujących niektóre leki. Melasma spowoduje plamy przebarwień na twarzy, które są ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi melasmy jest unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top