Co zrobić z przebarwieniami skóry po sterydach

Co zrobić z przebarwieniami skóry po sterydach

Jeśli przez długi czas przepisywano Ci leki sterydowe, być może pojawiły się u Ciebie przebarwienia skóry. Ten powszechny efekt uboczny może wystąpić z kilku powodów, w tym dawki i rodzaju sterydów, które stosujesz. Na przykład, niektóre sterydy są mniej rozpuszczalne niż inne i mogą powodować dołeczki na skórze. Często wgłębienie będzie bardziej widoczne w miejscach pozbawionych wyściółki, takich jak koścista strona kciuka w nadgarstku – te dane są udostępnione przez portal detoxedhome.pl.

Przebarwienia grudkowo-krostkowe skóry

Leczenie przebarwień grudkowo-krostkowych skóry zależy od etiologii leżącej u podstaw i nasilenia wykwitów. Standardowy algorytm leczenia obejmuje miejscowo stosowane steroidy i antybiotyk. W przypadku świądu związanego z grudkowo-krostkowymi przebarwieniami skóry można stosować leki przeciwhistaminowe.

Przebarwienia grudkowo-krostkowe skóry są naturalną odpowiedzią organizmu na działanie sterydów. Papulopustne przebarwienia skóry często występują na dłoniach, podeszwach i bokach stóp. Ten rodzaj przebarwień skóry zazwyczaj zanika samoistnie w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach może nawracać przez kilka tygodni. Objawy obejmują czerwone, łuszczące się plamy, które wyglądają jak ukąszenia pcheł. W większości przypadków nie wymaga leczenia, ale interwencja jest wskazana jedynie w celu wykluczenia zakażeń leżących u podstaw choroby.

Papulopustkowe przebarwienie skóry po sterydach występuje po długotrwałym stosowaniu miejscowych sterydów. Chociaż stan ten jest częsty wśród osób stosujących steroidy, nie jest warunkiem koniecznym. Pacjenci z grudkowo-krostkowymi przebarwieniami skóry powinni skonsultować się z dermatologiem w celu ustalenia przyczyny przebarwień i planu leczenia. Na szczęście wiele leków dostępnych na rynku leczy przebarwienia grudkowo-krostkowe skóry.

Papulopustularne przebarwienia skóry po sterydach mają szeroki zakres objawów klinicznych. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą występować w okolicy wyprysku lub zapalenia skóry, a zaczerwienienie i stan zapalny nie ustępują. W przeciwieństwie do rumieniowo-obrzękowego TSW, grudkowo-krostkowe przebarwienia skóry po zastosowaniu miejscowych steroidów nie będą się złuszczać.

Erytematoedematyczne przebarwienia skóry

Erytematoedematyczne przebarwienia skóry są częstym działaniem niepożądanym miejscowo stosowanych steroidów. Występuje głównie po długotrwałym lub niewłaściwym stosowaniu miejscowych kortykosteroidów. Można je podzielić na dwa odrębne zespoły morfologiczne: rumieniowo-obrzękowy i grudkowo-krostkowy. Przebarwienia erytematoedematyczne są częstsze u pacjentów z przewlekłym wypryskiem, natomiast przebarwienia grudkowo-krostkowe są częściej spotykane u pacjentów z trądzikiem i zaburzeniami barwnikowymi.

Objawy RSS rumieniowo-obrzękowego pojawiają się zwykle od dni do tygodni po odstawieniu miejscowych steroidów. Wysypki charakteryzują się zwykle zaczerwienieniem i obrzękiem dotkniętego obszaru. Objawy są zwykle ograniczone do miejsc, w których stosowano miejscowe steroidy, choć mogą częściej występować na twarzy i w okolicach narządów płciowych.

Erythematoedematyczna TSW nie jest rzadkością wśród pacjentów przyjmujących miejscowe kortykosteroidy na trądzik. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, a niekiedy czerwonymi grudkami. Występuje częściej u pacjentów przyjmujących miejscowe kortykosteroidy o średniej sile działania przez co najmniej 12 miesięcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top