Czerwone plamy na brzuchu – jak się ich pozbyć?

czerwone plamy na brzuchu

Czerwone plamy na brzuchu wynikają najczęściej z uczulenia. Chociaż nie zagrażają życiu, to ich obecność wielu osobom sprawia duży dyskomfort. Pozbycie się ich wymaga trochę pracy, ale w zasadzie nie jest trudne. Dowiedz się więcej!

Czerwonych plam na ciele można się pozbyć, ale ważne jest zdiagnozowanie, dlaczego się pojawiły. Najczęstszym źródłem takich zmian są alergie, ale czasami stoi za nimi coś innego. Możesz mieć do czynienia z chorobą skóry lub problemami natury reumatologicznej. Jeżeli chcesz mieć pewność, udaj się do dermatologa, który wspomoże cię także w procesie leczenia. Jak poradzić sobie z problemem i co jeszcze może być jego przyczyną? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Czym są czerwone plamy na brzuchu?

Czerwone plamy na skórze to wykwity, które mogą świadczyć o rozwijaniu się choroby. Nie musi to być jednak choroba natury dermatologicznej. Jeżeli plamy wydają ci się podejrzane, to należy udać się do dermatologa, który sprawdzi, czy wykwity nie są spowodowane jakąś chorobą. Jeżeli stwierdzi on, że nie mają one natury dermatologicznej, to wyśle cię do innego specjalisty. Czerwone plamy na brzuchu mogą powstać w związku z przekrwieniem skóry w tym miejscu. Takie zaczerwienienia to tzw. rumień. Może to być również objaw zmian w naczyniach, co najczęściej oznacza pękające naczynka, nazywane czasem pajączkami.

Czerwone plamy na brzuch – czy to alergia?

Zdarza się, że czerwone plamy na skórze to symptom poważnej choroby. Częściej jednak mogą sugerować reakcję alergiczną. Organizm może źle reagować na jakiś składnik diety lub kosmetyków. Czerwone plamy o podłożu alergicznym są najczęściej wywołane przez:

  • wyprysk fotoalergiczny – ma związek z oddziaływaniem promieni słonecznych na skórę;
  • wyprysk kontaktowy – pojawia się przy kontakcie skóry ze składnikiem uczulającym;
  • alergia pokarmowa – reakcja skóry na zjedzony pokarm, który działa na organizm uczulająco.

Jakie choroby mogą wywołać czerwone plamy na skórze?

Jeżeli mimo zmiany kosmetyków i diety czerwone plamy nie znikają, to ich wystąpienie może mieć inne podłoże. W takiej sytuacji wizyta u lekarza specjalisty jest koniecznością. Choroby, które mogą mieć związek z czerwonymi plamami na skórze, to:

  • niedokrwienie – ma bardzo wiele przyczyn, ale powstaje głównie w wyniku nieodpowiedniego przepływu krwi. Jeżeli plamy związane są z niedokrwieniem, potrzebna może być szybka pomoc lekarza, ponieważ taki stan może być groźny dla zdrowia;
  • stany zapalne – powstają w wyniku przekrwienia, czyli poszerzenia naczyń krwionośnych. Jeżeli plamy spowodowane są stanem zapalnym, to przy dotyku powinny blednąć. Stan zapalny może mieć podłoże alergiczne, ale także chorobowe. Jeżeli dolegliwość jest bardzo poważna, wówczas na skórze powstają ciemnoczerwone plamy, które bolą po dotknięciu.
  • wykwity skórne – występują w przebiegu niektórych poważnych chorób skóry. Pojawiają się między innymi przy łuszczycy. Muszą zostać poddane leczeniu dermatologicznemu.

Czerwone plamy na skórze to także charakterystyczny objaw boreliozy. Przypominają kolistą wysepkę, która pojawia się we wczesnym stadium choroby w miejscu, gdzie wkłuł się kleszcz. Taki objaw pojawia się u około 80% chorych.

Czerwone plamy na brzuchu – leczenie

Najważniejsze dla skutecznego leczenia jest odpowiednie zdiagnozowanie przypadłości. Właśnie dlatego tak istotna okazuje się współpraca pacjenta z dermatologiem. W przypadku alergii konieczne będzie wykluczenie substancji uczulającej, najpierw jednak należy ją rozpoznać.

Jeżeli plamy na brzuchu niezwiązane są z alergią, to sprawa może być poważniejsza. Konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na podstawowe badania i ewentualnie wyśle do specjalisty w określonej dziedzinie medycyny.

Pamiętaj, że pielęgnacja skóry jest bardzo ważna. Jeżeli zależy ci na jej wyglądzie, możesz korzystać z kosmetyków, w których znajduje się lanolina, czyli sebum wytwarzanego przez skórę owiec. Ma cenne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze dla ludzkiego naskórka.

Czerwone plamy na brzuchu to prawdopodobnie reakcja alergiczna. Jeżeli jednak po wyeliminowaniu czynników uczulających wykwity nie znikają, może to być oznaka jakiejś choroby. Nie lekceważ objawów, udaj się do lekarza jak najszybciej!Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top