Jak leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Jak leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Jeśli masz obawy dotyczące koloru skóry dziecka, istnieje kilka dostępnych opcji leczenia. W niektórych przypadkach dziecko może potrzebować specjalnego sprzętu, który pomoże mu oddychać, lub leków. Może być również konieczna operacja. W każdym przypadku, leczenie powinno pomóc skórze dziecka powrócić do normalnego koloru.

Melanina

U dzieci mogą pojawić się piegi i inne przebarwienia skóry wynikające z braku melaniny – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu domowauroda.pl. Skóra dzieci, które cierpią z powodu tych przebarwień może być leczona na kilka sposobów. Zabiegi te obejmują miejscowe stosowanie środków wybielających oraz zabiegi laserowe. Melanina jest wytwarzana przez melanocyty, komórki produkujące pigment. Kiedy poziom melaniny staje się zbyt wysoki, powoduje nadmierne zaciemnienie.

Istnieje kilka przyczyn tego stanu. Niektóre z tych czynników to ciąża, choroba Addisona i ekspozycja na słońce. Inne przyczyny przebarwień skóry u dzieci to bielactwo, zaburzenie genetyczne powodujące plamy jasnej skóry. Przebarwienia skóry u dzieci mogą być również spowodowane urazami, infekcjami i pęcherzami.

Stan ten nie jest zakaźny ani nie zagraża życiu. Może jednak wpływać na samoocenę dziecka. Wpływa również na zdolność dziecka do prawidłowego widzenia. Dziecko z tym schorzeniem powinno unikać długotrwałej ekspozycji na słońce. Melanina to pigment, który nadaje skórze kolor.

Rodzice mogą się martwić pigmentacją skóry dziecka, zwłaszcza jeśli dotyczy ona skóry twarzy. Podczas gdy niektóre z tych zmian są nieszkodliwe i szybko ustępują, inne mogą być oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Na kolor skóry dziecka mogą wpływać również inne czynniki, takie jak obecność piegów.

Znamiona

U dzieci przebarwienia skóry są częstym problemem. Niektóre przebarwienia są nieszkodliwe, a inne mogą wymagać leczenia. Na przykład naczyniaki to skupiska małych naczyń krwionośnych. Zazwyczaj są one płaskie, choć niektóre są uniesione. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i częściej występują u dziewczynek niż u chłopców. Często naczyniaki są nieszkodliwe.

Na szczęście większość przebarwień skóry jest nieszkodliwa i znika samoistnie w ciągu kilku tygodni. W niektórych przypadkach są one jednak oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Jeśli dziecko ma znamię, powinno skonsultować się z dermatologiem. Przebarwienia skóry u dzieci mogą pojawić się przed lub po urodzeniu. Może również pojawić się jako wysypka na szyi lub twarzy.

Przyczyn przebarwień skóry u dzieci jest wiele. Niektóre z nich to infekcje bakteryjne, a inne są spowodowane chorobą jakiegoś narządu, np. wątroby lub nerek. Niektóre leki mogą również powodować przebarwienia, w tym antybiotyki. Dzieci powinny być ściśle monitorowane pod kątem zaczerwienienia, ponieważ może to być oznaką infekcji bakteryjnej. Wysypka jest kolejnym częstym objawem zakażenia bakteryjnego. Jeśli zaczerwienienie utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, może to być infekcja.

Przebarwienia skóry mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej spotykane u noworodków, te czerwone plamy z czasem bledną. Jednak u niemowląt mogą one stać się bardziej widoczne, gdy dziecko płacze. Kolejnym częstym rodzajem przebarwień skóry są naczyniaki niemowlęce, które mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele. Czasami plamy te rozwijają się głęboko w skórze.

Zakażenia grzybicze

Zakażenia grzybicze mogą być spowodowane przez różne organizmy, a dzieci są szczególnie podatne na zakażenia wywołane przez te organizmy. Często rozprzestrzeniają się one poprzez bezpośredni kontakt skóra do skóry lub pogłaskanie obcych zwierząt. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę i szybko ją leczyć, zwłaszcza jeśli dolegliwości nawracają.

Dzieci mogą zarazić się kandydozą od swojej matki. Może to nastąpić, gdy są jeszcze w łonie matki lub podczas porodu. Infekcje wywołane przez Candida u dzieci są zazwyczaj spowodowane przez Candida albicans, ale inne gatunki stają się coraz częstsze. Dzieci mogą także zarazić się kandydozą, jeśli brały antybiotyki na inne problemy. Leki te mają na celu zabicie bakterii, ale również zakłócają równowagę dobrych bakterii w organizmie, pozwalając grzybom rosnąć i mnożyć się. Dodatkowo, wziewne sterydy na astmę również mogą powodować kandydozę u dzieci.

W ciężkich przypadkach grzybicy skóry, lekarz może przepisać tabletki przeciwgrzybicze. Leki te pomagają pozbyć się infekcji grzybiczej szybciej niż kremy stosowane miejscowo. Chociaż leki doustne mogą być opcją, mogą one powodować skutki uboczne. Infekcje grzybicze skóry mogą trwać kilka miesięcy, aby całkowicie ustąpić.

Infekcje grzybicze mogą powodować zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry, co jest bardzo niewygodne. Nieleczone mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Dzieci z cukrzycą mogą również doświadczać infekcji grzybiczych.

Niedobory witamin

Przebarwienia skóry u dzieci mogą być wynikiem niedoboru witamin. Witaminy to złożone cząsteczki, a wiele osób nie otrzymuje ich wystarczającej ilości poprzez dietę. Na szczęście niektóre produkty spożywcze są w nie wzbogacane. Na przykład, mleko jest naturalnie wzbogacone w witaminę D i wapń. Ryż i płatki śniadaniowe są również wzbogacane. Jednak na wchłanianie witamin mogą mieć wpływ pewne stany chorobowe, takie jak cukrzyca i choroby wątroby.

Brak cynku i witaminy C może powodować przebarwienia skóry u dzieci. Niedobór może wynikać z niewłaściwej diety, złego wchłaniania lub schorzenia dziedzicznego. Niedobór witaminy C może powodować szkorbut niemowlęcy i chorobę Barlowa.

Niedobór witaminy D u niemowląt może występować bez objawów krzywicy. Oprócz przebarwień skóry, niedobór witaminy D może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym bólu kości, deformacji zębów i zmniejszenia wzrostu. Brak witaminy D może również prowadzić do złamań kości i krótszego wzrostu.

Niedobór witaminy D u dzieci jest trudny do rozpoznania w rutynowej praktyce klinicznej. Status witaminy D u dzieci zwykle nie jest mierzony podczas rutynowej opieki i trudno stwierdzić, czy niemowlę ma niedobór witaminy D. Karmienie piersią bez suplementacji jest istotnym czynnikiem ryzyka niedoboru witaminy D u niemowląt. Ponadto mniejsze spożycie mleka i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych nie były czynnikami predykcyjnymi niedoboru witaminy D.

Erythema toxicum

Erythema toxicum jest chorobą skóry, w której u dzieci rozwijają się czerwone, krostkowe lub grudkowe zmiany. Choroba zwykle rozpoczyna się na twarzy, ale może dotyczyć klatki piersiowej, kończyn, moszny i innych okolic. Zmiany mają zwykle od 1 do 3 mm średnicy. Objawy tej choroby są podobne do objawów pokrzywki.

Erythema toxicum jest samoograniczającym się, niezakaźnym wykwitem skóry występującym u noworodków we wczesnym okresie noworodkowym. Wysypka charakteryzuje się czerwonymi, koronkowymi plamami, grudkami, pęcherzykami lub krostami, które zwykle ustępują bez trwałych następstw. Erythema toxicum nie jest zakaźna, a wysypka może nie być swędząca.

Erythema toxicum jest częstą reakcją skórną u noworodków, dotykającą około 50% niemowląt. Zwykle zaczyna się w drugim lub trzecim dniu życia. Stan ten jest nieszkodliwy i ustępuje w ciągu kilku dni. Często towarzyszą mu białe włoski zwane miliami.

Objawy egzemy toksycznej u dzieci obejmują czerwoną i podrażnioną skórę. Wysypka ta może pojawić się na twarzy, skórze głowy i tułowiu. Zazwyczaj znika samoistnie w ciągu tygodnia, ale może nawracać przez wiele tygodni. Diagnoza opiera się na wynikach klinicznych i badaniu mikroskopowym. Zazwyczaj nie jest konieczne leczenie, ale jeśli wysypka utrzymuje się, konieczna może być ocena lekarska.

Vitiligo

Przebarwienia skóry u niemowląt i dzieci nie są rzadkie i można je łatwo leczyć. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, taka jak liszajec. Jej objawami są pęcherze i czerwone plamy. Może być również spowodowana przez alergie. Dzieci, u których rozwinie się ta przypadłość, powinny zasięgnąć porady lekarskiej w celu właściwego leczenia.

Leczenie przebarwień skóry u dzieci może pomóc wyrównać odcień i koloryt skóry oraz zapewnić jednolity koloryt skóry. Zabiegi różnią się w zależności od dziecka, ponieważ każde schorzenie jest inne. Jednak niektóre z nich mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i poprawić koloryt skóry. Pomocne mogą być również pewne środki zapobiegawcze, takie jak upewnienie się, że dziecko spożywa pokarmy bogate w składniki odżywcze.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na przebarwienia skóry, musisz skonsultować się z dermatologiem, aby poznać przyczynę objawów. Przebarwienia skóry mogą być spowodowane różnymi przyczynami, od urazu po zaburzenia równowagi hormonów regulujących pigmentację. Większość zaburzeń przebarwień skóry u dzieci ma jedynie charakter kosmetyczny, ale nadal ważne jest uzyskanie właściwej diagnozy.

Po zidentyfikowaniu podstawowej przyczyny przebarwień skóry rozpocznie się leczenie. Może ono obejmować krem z hydrokortyzonem, który należy stosować oszczędnie przez trzy do siedmiu dni. Jeśli samodzielna pielęgnacja nie jest skuteczna, lekarz może przepisać doustny lek przeciwgrzybiczy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top