Dowiedz się więcej na temat e-recepty. Na czym polegają elektroniczne recepty?

E-recepta w ciągu kilku ostatnich lat w zasadzie zrewolucjonizowała opiekę medyczną w naszym kraju. Możemy dzięki niej wykupić lekarstwa bez dokumentu w wersji papierowej, który wcześniej wystawiał nam nasz lekarz. Ułatwiło to również nasze życie w sytuacji, kiedy to często zdarzało nam przypadkiem ją zagubić, czy też zostawić w nieodpowiednim miejscu. Należy jednak wspomnieć, że zmiany które weszły w życie w 2020 roku, są elementem znacznie szerszej rewolucji opieki zdrowotnej w Polsce, której to informatyzacja jest jednym z głównych elementów- w tym oczywiście, również kwestia elektronicznych recept. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak istotne- o tym wszystkim w dzisiejszym artykule!

E-recepta to tak naprawdę nic innego, jak dokument w formie elektronicznej, który zastępuje jej tradycyjną, papierową wersję. Pierwsze elektroniczne recepty, zgodnie z tym, co zawarto we wstępie do artykułu, pojawiły się w 2020 roku – ten fragment został przekazany przez stronę womagkuchnie.pl. A dokładnie- ósmego stycznia 2020. Dlaczego akurat ósmego? Dlatego, że początek stycznia 2020 roku był okresem niemalże obłożonym zarówno świętami państwowymi, jak dniami wolnymi od pracy. I to właśnie z tak prozaicznych powodów, datą wejścia w życie elektronicznych recept był ósmy, a nie pierwszy stycznia. Warto zaznaczyć, że od tej daty lekarze mają nie prawo, a obowiązek wystawiania każdej recepty w tej właśnie formie. I wynika to z kilku ważnych powodów, które zostaną szerzej omówione w dalszej części tekstu. Najpierw jednak, warto pomówić przez chwilę o historii tej swoistej rewolucji w świecie zarówno państwowej opieki zdrowotnej realizowanej w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia, jak i w ramach prywatnej opieki medycznej.

Elektroniczna recepta jako system. Początki powstania

Na początku warto wspomnieć, że oprócz definiowania jej jako dokumentu elektronicznego, często pod tę nazwę „podciąga się” całościowy, zinformatyzowany system, w ramach którego wystawiane są właśnie elektroniczne recepty. Należy zaznaczyć, że system ten był przygotowywany od kilku lat- tak naprawdę, pierwsze, konkretne kroki w kierunku jego uruchomienia powstały już pod koniec 2018 roku, kiedy to podmioty wystawiające recepty zostały zobligowane do przystąpienia do programu, który był realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Centrum jest odpowiedzialne za wszelkie projekty modernizujące i unowocześniające systemy opieki zdrowotnej. Wiele wykazów, list czy rejestrów rządowych obejmujących segment ochrony zdrowia, jest realizowanych właśnie w ramach wyżej wymienionej instytucji.

E-recepta. Jak przebiega jej wystawianie przez lekarzy?

E-recepta wystawiana przez lekarzy nie różni się znacznie pod kątem informacji, które zawiera, od jej tradycyjnego odpowiednika. Zmienia się wyłącznie jej forma- aczkolwiek, mimo teoretycznie nieznacznej innowacji, jest to bardzo donośna zmiana. Jej wystawianie przebiega w następujący sposób: na początku, kiedy lekarz zdiagnozuje nasze dolegliwości i zdecyduje się przepisać odpowiednie leki, wystawia wówczas receptę w formie elektronicznej. Na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta, na które możesz zalogować się poprzez stronę pacjent.gov.pl, pojawi się informacja dotycząca wystawionego dokumentu. Co więcej, jednocześnie otrzymasz powiadomienie drogą SMSową, lub mailową. Jeżeli w momencie wizyty u lekarza nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, otrzymasz także dokument, który wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej recepty.

Jak odebrać leki, które zostaną przepisane przez lekarza w ramach elektronicznej recepty?

Następnie, podczas wizyty w aptece, leki możesz otrzymać w zasadzie na trzy sposoby. Pierwszy z nich, polega na podaniu kilkucyfrowego kodu, który otrzymujesz w momencie wystawienia recepty drogą SMSową, wraz z numerem PESEL. Drugi wariant polega na podaniu farmaceucie specjalnego kodu kreskowego do zeskanowania, który wcześniej otrzymaliśmy drogą mailową. Jeżeli jednak nie posiadamy założonego konta w wyżej wspomnianym Internetowym Koncie Pacjenta, w trzecim wariancie możemy przekazać osobie obsługującej nas w aptece dokument otrzymany u lekarza. Warto także dodać, że na dzień dzisiejszy każda apteka obsłuży naszą elektroniczną receptę. Możesz zatem udać się do dowolnego punktu na mapie całego kraju i masz gwarancję, że Twoje leki zostaną Ci wydane.

Co zyskujemy dzięki elektronicznej formie wystawiania recept?

Korzyści jest tak naprawdę wiele. Po pierwsze, skończą się problemy dotyczące chociażby zagubienia, bądź zniszczenia recepty w formie papierowej- jej elektroniczny odpowiednik będzie zawsze dostępny online. Nie musisz zatem wracać do lekarza w celu ponownego wystawienia dokumentu! Pożegnać możemy także problemy polegające na wydaniu przez aptekarza błędnego rodzaju leku, wynikającego pomyłki pisarskiej lekarza. Dodatkowo, dzięki wyżej wspomnianego Internetowemu Kontu Pacjenta, możesz również na bieżąco sprawdzać i weryfikować zalecane dawkowanie konkretnych leków dzieciom do osiemnastego roku życia. A to zaledwie kilka z wielu korzyści wynikających z elektronicznych recept!



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top