Jak sprawdzić, czy masz cellulit

Jak sprawdzić, czy masz cellulit

Co to jest cellulit? Cellulit to nieestetyczny, grudkowaty wygląd ciała spowodowany przez podskórną tkankę tłuszczową. Nie jest on oznaką złego stanu zdrowia. Jest on spowodowany przez hormony i tkankę łączną i nie musi wskazywać na zły stan zdrowia. Pojawienie się cellulitu może być oznaką kilku rzeczy. Oto znaki i objawy, których należy szukać. Jeśli masz cellulit, może być go mało lub dużo.

Cellulit to grudkowaty wygląd spowodowany przez podskórną tkankę tłuszczową

Cellulit to nieestetyczne schorzenie skóry występujące w obszarach ciała o wysokim stężeniu tkanki tłuszczowej. Choć może dotyczyć każdej części ciała, najbardziej widoczny jest na udach, pośladkach i brzuchu. Cellulit objawia się w postaci dołeczków i grudek na skórze, a jego przyczyną jest nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i łącznej w tych obszarach. Chociaż cellulit nie jest szkodliwy, wiele osób pragnie pozbyć się jego nieestetycznego wyglądu.

Chociaż nie ma jednej przyczyny powstawania cellulitu, głównym czynnikiem przyczyniającym się do jego powstawania jest interakcja między tkanką łączną a warstwą dermatologiczną. Ponieważ kobiety mają więcej komórek tłuszczowych niż mężczyźni, mają one tendencję do powiększania się i są odpowiedzialne za powstawanie dołeczków. W końcu komórki tłuszczowe zaczynają się wypychać, tworząc grudki, które są rozpoznawalne jako cellulit.

Nie jest on wskaźnikiem słabego zdrowia

Pojawienie się cellulitu nie jest oznaką słabego zdrowia. Każdy może nabawić się cellulitu. Chociaż niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia mogą powodować cellulit, nadwaga nie jest jego bezpośrednią przyczyną. Nawet osoby szczupłe mogą mieć cellulit. Istnieje kilka przyczyn powstawania cellulitu, w tym zmiany hormonalne, brak ruchu i niewłaściwa dieta. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zminimalizować widoczność cellulitu, stosując dobre nawyki zdrowotne.

Choć cellulit może być nieestetyczny, nie świadczy o złym stanie zdrowia. Cellulit to po prostu nagromadzenie tłuszczu w kieszonkach pod skórą. Kieszonki te są utrzymywane na miejscu przez sieć włókien kolagenowych. Z wiekiem produkcja kolagenu spowalnia, co osłabia włókna kolagenowe i powoduje, że tłuszcz wyskakuje spod skóry i napiera na jej wierzchnią warstwę. Powoduje to powstawanie dołeczków na powierzchni skóry.

Jest spowodowany tkanką łączną

Przyczyną cellulitu jest w dużej mierze struktura tkanki łącznej skóry. Na przykład uda kobiet zawierają podskórną warstwę z łukowato wygiętymi pęczkami włókien kolagenowych. Wiązki te nadają skórze charakterystyczną fakturę, a gdy skóra jest ściskana, komórki tłuszczowe wybrzuszają się na zewnątrz. Skóra kobiet jest znacznie bardziej elastyczna niż skóra mężczyzn, co tłumaczy wygląd „skórki pomarańczowej”.

Aktualna klasyfikacja cellulitu obejmuje cztery etapy. Każde stadium odpowiada określonemu stopniowi klinicznemu choroby. W przypadku cellulitu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, zabiegi wykonywane w domu często przynoszą zadowalające rezultaty. W przypadku poważnego cellulitu pacjenci mogą zdecydować się na zabiegi chirurgiczne. Cellfina to urządzenie, które umożliwia lekarzom uwalnianie komórek tłuszczowych poprzez podcięcie, bez powodowania bólu lub blizn. Rezultaty utrzymują się do dwóch lat.

Powodują go hormony

Hormon estrogen odgrywa ważną rolę w powstawaniu cellulitu. Pomaga on w utrzymaniu zdrowych i sprawnych naczyń krwionośnych, a gdy jego ilość jest niska, może powodować słabe krążenie i nasilenie cellulitu. To z kolei prowadzi do gorszej produkcji kolagenu i rozpadu starszej tkanki łącznej. Chociaż spożywanie pokarmów nie ma wpływu na powstawanie tkanki tłuszczowej u kobiet, poziom hormonów może wpływać na pojawienie się cellulitu.

Do powstania cellulitu może przyczynić się kilka czynników. Wiek, poziom hormonów, genetyka i styl życia – wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania cellulitu. Rzeczywistą przyczyną jest zmiana sposobu, w jaki tkanki łączne przyczepiają się do komórek skóry. Sztywne, włókniste ściany tworzą przegrody, a skóra z wiekiem traci elastyczność. W rezultacie złogi tłuszczu wystają przez osłabioną tkankę skórną, powodując powstawanie wgłębień. Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania cellulitu. Czynniki genetyczne odgrywają rolę w metabolizmie i rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.

Przyczyną cellulitu jest niewłaściwa dieta

Choć genetyka odgrywa ważną rolę w powstawaniu cellulitu, można go wywołać także poprzez niewłaściwą dietę. Rozwojowi cellulitu sprzyja dieta bogata w tłuszcze, węglowodany i sól, a także niewystarczająca ilość błonnika. Nawet modne diety, które obiecują szybką utratę tłuszczu, mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu, ponieważ nie dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Dieta bogata w rafinowane węglowodany jest jednym z głównych sprawców cellulitu. Dzieje się tak za sprawą insuliny, która pomaga regulować metabolizm cukru i tłuszczu w organizmie. Diety wysokowęglowodanowe zwiększają produkcję insuliny, co z kolei stymuluje komórki tłuszczowe do powiększania się, zatrzymywania płynów i rozkładania kolagenu. Słabe krążenie również może być przyczyną powstawania cellulitu. Co gorsza, spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów rafinowanych może pogorszyć stan cellulitu.

Jest on spowodowany zatrzymywaniem wody

Istnieje kilka powodów, dla których płyny pozostają uwięzione pod skórą, powodując cellulit. Brak prawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego powoduje gromadzenie się nadmiaru płynów i toksyn. Najczęstszymi miejscami gromadzenia się nadmiaru płynów są pośladki i uda. Cellulitowi często towarzyszą zgrubienia na skórze, które mogą być oznaką zatrzymania wody w organizmie lub cellulitu.

Ludzkie ciało składa się w około 60 procentach z wody, dlatego odwodnienie może prowadzić do gromadzenia się toksyn w komórkach tłuszczowych. Cellulit jest również powodowany przez maleńkie otwory w wyściółce jelit, przez które niestrawione cząstki pokarmu przedostają się do ścisłych połączeń komórek. Te toksyny są bardzo obciążające dla organizmu, a w odpowiedzi na nie ciało grupuje je w izolowanych kieszonkach tkanki tłuszczowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top