Co powoduje cellulit?

Co powoduje cellulit?

Co powoduje cellulit? Pomimo wielu przyczyn powstawania cellulitu, nie jest znana żadna pojedyncza metoda leczenia, która mogłaby całkowicie wyeliminować tę przypadłość. Skuteczne leczenie wymaga zajęcia się przyczynami cellulitu i zmniejszenia jego widoczności. Inne ważne kroki, które należy rozważyć, to spowolnienie procesu starzenia się komórek skóry, zwiększenie krążenia krwi, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i detoksykacja organizmu. Inne sposoby redukcji cellulitu to zdrowa dieta bogata w nierafinowaną żywność roślinną, ćwiczenia fizyczne, kontrola stresu oraz wysokiej jakości zioła i suplementy diety.

Płatki tłuszczu

Cellulit jest zlokalizowanym zaburzeniem metabolicznym tkanki podskórnej. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, naskórek, stanowi wodoodporną barierę. Skóra właściwa jest następną warstwą pod naskórkiem i składa się z receptorów nerwowych, mieszków włosowych, naczyń krwionośnych i gruczołów potowych. Warstwa podskórna, hipoderma, składa się z tkanki łącznej tłuszczowej, adipocytów i kolagenu.

Przyczyny powstawania cellulitu są wieloczynnikowe. Mogą one być związane z czynnikami genetycznymi, hormonalnymi lub naczyniowymi. Kluczową rolę w powstawaniu cellulitu odgrywa konfiguracja przegród w tkance skórnej i podskórnej – fragment ten pochodzi od redaktora portalu skarbpolany.pl. Inną możliwą przyczyną cellulitu jest zwłóknienie na styku skóry właściwej i podskórnej, zmniejszenie krążenia naczyniowego oraz czynniki zapalne. Oprócz ustalenia dokładnych przyczyn cellulitu istotne jest zrozumienie jego ewolucji.

Chociaż nie ma wielu danych epidemiologicznych potwierdzających związek między otyłością a cellulitem, naukowcy odkryli, że cellulit jest bardziej widoczny u kobiet w okresie postpubertalnym. Uważa się, że stan ten może się pogarszać w okresach wysokiego stężenia estrogenów, ciąży, karmienia piersią i przewlekłego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Dieta nie wydaje się być czynnikiem wpływającym na rozwój cellulitu, ale przyrost masy ciała może nasilać jego występowanie.

Chociaż cellulit może dotyczyć każdego obszaru z podskórną tkanką tłuszczową, najczęściej występuje na udach, pośladkach, biodrach i w okolicy okołopośladkowej. Jest on najczęstszym problemem kosmetycznym u kobiet w okresie postpubertalnym i charakteryzuje się wyglądem skóry przypominającym twarożek. Pomimo licznych dostępnych metod leczenia, nadal nie ma lekarstwa na cellulit. Na razie jedynym sposobem na pozbycie się cellulitu jest zmiana struktury tkanki tłuszczowej w organizmie.

Hormony

Czy wiesz, że w powstawaniu cellulitu biorą udział hormony? Kilka hormonów, w tym estrogen, progesteron, tarczyca i hormony nadnerczy, może przyczyniać się do powstawania cellulitu. Podjęcie działań mających na celu kontrolę poziomu hormonów może pomóc w redukcji cellulitu i zmniejszyć widoczność tego niepożądanego stanu skóry. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utracie wagi i ujędrnieniu ciała, a także poprawić krążenie krwi.

Chociaż nie ma jednoznacznej przyczyny, dla której hormony przyczyniają się do powstawania cellulitu, pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Jednym z nich jest genetyka – w Twojej rodzinie mogą występować skłonności do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej i słabo rozwiniętej masy mięśniowej. Oprócz uwarunkowań genetycznych, ryzyko rozwoju cellulitu mogą zwiększać także złe nawyki żywieniowe. Pokarmy o dużej zawartości soli sprzyjają wytwarzaniu hiperinsulinemii, która nasila proces lipogenezy. Niedostateczna aktywność fizyczna sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Nadmiar estrogenów i magazynowanie tłuszczu również mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu. Wysoki poziom estrogenu może powodować zmiany w składzie ciała i prowadzić do odkładania się tłuszczu w okolicach bioder i piersi. Wysoki poziom estrogenu może prowadzić do zwiększenia cellulitu, dlatego ważne jest, aby zrównoważyć poziom hormonów w organizmie i całkowicie unikać zaburzeń równowagi hormonalnej. Aby zwalczyć ten problem, zwiększ spożycie chudego białka, ćwicz i stosuj suplementy białkowe.

Choć nie powiązano go z żadnymi konkretnymi problemami zdrowotnymi, rozwój cellulitu może być nasilony przez długotrwałe napięcie. Długotrwałe napięcie jest związane z większością problemów ginekologicznych, krążeniowych i trawiennych. Długotrwałe napięcie zaburza pracę wątroby, która jest odpowiedzialna za trawienie pokarmów i usuwanie toksyn. Zwiększone odkładanie się tłuszczu oraz zatrzymywanie toksyn to powszechne objawy stresu.

Dieta

Nadmiar cukru i przetworzonej żywności w diecie może przyczynić się do rozwoju cellulitu. Cukier podnosi poziom cukru we krwi, co zwiększa produkcję insuliny i komórek tłuszczowych, co wiąże się z zatrzymywaniem płynów. Cukier zawiera puste kalorie, a spożywanie zbyt dużej jego ilości może spowodować przekroczenie dziennego limitu kalorii, których nadmiar odkłada się w postaci tłuszczu. Żywność ta zawiera także duże ilości sodu. Oto kilka innych produktów spożywczych i napojów, które powinnaś dodać do swojej diety, aby zwalczyć cellulit.

Spożywanie zielonej herbaty może pomóc Ci w walce z cellulitem. Uważa się, że antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie zapobiegają rozpadowi kolagenu. Jedz też więcej tłustych ryb. Łosoś zawiera zdrowe tłuszcze omega-3, które pomagają utrzymać płynność i stabilność błon komórkowych, co czyni go doskonałym wyborem dla obszarów podatnych na cellulit. Uważa się, że pieprz kajeński pobudza metabolizm i krążenie, co ma kluczowe znaczenie w walce z cellulitem.

Cellulit to dołeczek spowodowany nagromadzeniem tłuszczu pod skórą. Cellulit nie jest dziedziczny, ale istnieją pewne czynniki, które przyczyniają się do jego powstawania. Genetyka, wiek i procentowa zawartość tłuszczu w organizmie odgrywają rolę w powstawaniu cellulitu, ale może się on pojawić u każdego. Ponadto dieta bogata w tłuszcze sprzyja rozwojowi adipocytów, które magazynują lipidy. Komórki te powiększają się nawet 50-krotnie w stosunku do swojej pierwotnej objętości, co prowadzi do powstania cellulitu.

Picie dużej ilości wody ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania cellulitowi. Arbuz ma silne właściwości nawadniające i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Arbuz pobudza krążenie krwi i ma pozytywny wpływ na cellulit. Kurkuma, znana również jako złote mleko, zawdzięcza swój jasnożółty kolor substancji chemicznej zwanej kurkuminą. Kurkuma redukuje uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki oraz złogi tłuszczowe, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta. Pamiętaj, aby pić dużo wody, ponieważ odwodnienie może sprawić, że cellulit stanie się bardziej widoczny.

Ćwiczenie

Być może zastanawiasz się, czy ćwiczenia fizyczne powodują cellulit. Prawda jest taka, że ćwiczenia fizyczne nie są bezpośrednią przyczyną cellulitu. Pojawienie się cellulitu po ćwiczeniach zależy od nawilżenia skóry właściwej. Chwilowy wzrost masy mięśniowej może spowodować rozszerzenie się komórek tłuszczowych w skórze właściwej. Z czasem jednak ćwiczenia poprawiają wygląd cellulitu. Odpowiednia rutyna ćwiczeń może wzmocnić mięśnie i zmniejszyć ilość tłuszczu w określonych partiach ciała.

Dieta bez ćwiczeń siłowych może sprzyjać powstawaniu cellulitu. Podnoszenie ciężarów wzmacnia mięśnie, co pomaga poprawić wygląd cellulitu. Pomocna może być także dieta bogata w białko i witaminę C. Zmiany w diecie nie wystarczą, by pozbyć się cellulitu. Chociaż utrata wagi z pewnością pogorszy wygląd cellulitu, wyższy wskaźnik BMI może również pogorszyć jego wygląd. Istnieją inne, bardziej skuteczne rozwiązania.

Ćwiczenia fizyczne to doskonały sposób na spalanie tkanki tłuszczowej i ujędrnianie mięśni. Wybierz program ćwiczeń, który obejmuje trening siłowy i aerobowy. Spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej i ujędrnisz mięśnie. Mięśnie staną się jędrniejsze i będą wyglądać na gładsze. Jeśli masz skłonności do cellulitu, spróbuj ćwiczeń ukierunkowanych. Poprawią one krążenie, pomogą pozbyć się martwych komórek skóry i pobudzą wzrost nowych komórek. Może nawet wspomóc Twój układ nerwowy.

Nieznana jest główna przyczyna powstawania cellulitu, ale badania wykazują, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na ten rodzaj dołeczków. Powstaje on, gdy włókniste pasma łączące skórę z mięśniami rozciągają się nieregularnie, wypychając ku górze warstwę tłuszczu znajdującą się pod skórą. W efekcie końcowym na skórze pojawiają się wgłębienia. Problemu tego nie da się jednak wyleczyć samymi ćwiczeniami. Należy raczej skupić się na prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Stres

Cellulit to nieestetyczna łuszcząca się substancja występująca na skórze u wielu osób. Choć wymienione czynniki nie są bezpośrednio odpowiedzialne za cellulit, uważa się, że przyczyniają się do jego powstawania. W okresach stresu hormony i substancje chemiczne uwalniane przez organizm sprawiają, że cellulit staje się bardziej widoczny. Oprócz zmian hormonalnych, z cellulitem związana jest także dieta bogata w tłuszcze, węglowodany, sól i błonnik. Wiadomo również, że cellulitowi sprzyja spożywanie nadmiernej ilości cukru, żywności przetworzonej, sztucznych słodzików i produktów zawierających sztuczne słodziki.

Badania wykazały, że spożywanie pokarmów bogatych w potas i regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w redukcji cellulitu. Mogą one także wspomagać zdrowy układ nerwowy i zmniejszać stan zapalny. To samo dotyczy redukcji tkanki tłuszczowej. Organizm może produkować więcej kolagenu, gdy poziom stresu jest niższy. Unikając stresu, możesz zapobiec powstawaniu cellulitu w swoim ciele. Wypróbuj te wskazówki i popraw swój ogólny stan zdrowia! Zobaczysz niesamowite rezultaty.

Ludzkie ciało składa się w około 60 procentach z wody, a odwodnienie sprzyja tworzeniu się cellulitu pod skórą. Picie dużej ilości wody pomaga organizmowi metabolizować tłuszcz i usuwać toksyny, a jednocześnie pomaga ukryć cellulit pod grubszą skórą. Nadmierna ekspozycja na słońce również może pogorszyć ten problem, powodując, że skóra staje się szorstka i starzeje się. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu, staraj się unikać słońca przez co najmniej dwie godziny dziennie.

Choć genetyka odgrywa istotną rolę w powstawaniu cellulitu, dieta i styl życia są również ważnymi czynnikami. Złe nawyki żywieniowe, w tym zwiększona podaż węglowodanów, wysoki poziom soli i niewystarczająca aktywność fizyczna, przyczyniają się do powstawania cellulitu. Siedzący tryb życia dodatkowo sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Będziesz chciała jak najlepiej wykorzystać ten czas, aby zmniejszyć poziom stresu. Stosując się do tych wskazówek, łatwo unikniesz cellulitu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top